Tlačové oddelenie 31. januára 2020

DS: Žiadame, aby súd konečne konal vo veci zavlečenia Kováča mladšieho

“Demokratická strana oceňuje postup Generálnej prokuratúry, ktorá prikázala policajnému vyšetrovateľovi začať trestne stíhanie za zneužitie právomoci verejného činiteľa v kauze Mečiarových amnestií. Je pre nás však nepochopiteľné, ako mohli príslušný vyšetrovateľ i dozorový prokurátor dospieť k záveru, že konanie bývalého premiéra Vladimíra Mečiara nebolo trestné. Jediným cieľom týchto amnestií totiž bolo zabezpečiť beztrestnosť únoscom Michala Kováča mladšieho a vrahom Róberta Remiáša. Ťažko si predstaviť flagrantnejšie zneužitie právomocí verejného činiteľa. 

Demokratická strana v tejto súvislosti so znepokojením konštatuje, že ani dlhé mesiace po tom, ako parlament zrušil Mečiarove amnestie, Okresný súd Bratislava III nebol schopný pokračovať v procese s ľuďmi, ktorí sú obžalovaní zo zavlečenia Kováča mladšieho do cudziny. Obávame sa, že súd nekoná v mene spravodlivosti, ale naopak v duchu kočnerovských spôsobov chráni bezprávie a páchateľov.

Očakávame, že po tom, ako bol súd nútený opustiť jeho predseda David Lindtner, bude spravodlivosti učinené zadosť aj v tomto prípade. Aj na prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho jasne vidieť, ako vyzerá štát, keď sa ho zmocní mafia.” 

Jozef Rajtár, poslanec NR SR a volebný líder Demokratickej strany