Ing. Lukáš Ranik

Púchov
viceprimátor mesta
Rok narodenia:
1988

Môj príbeh

Volám sa Lukáš Ranik, som viceprimátorom a poslancom mestského zastupiteľstva v Púchove. V úvode Vám porozprávam môj príbeh ako som sa dostal do komunálnej politiky a prečo som už v tak „mladom“ veku získal dôveru ľudí (poslancom mestského zastupiteľstva som sa stal v 26 rokoch). Moje základné hodnoty sú čestnosť, spravodlivosť a heslo: pravda vždy zvíťazí! Prvú príležitosť dokázať tieto hodnoty aj v živote som mal počas štúdia na vysokej škole. Pamätám si to ako by to bolo včera. Bol som v piatom ročníku, začal semester a počas prednášky z ničoho nič prišiel na návštevu rektor našej vysokej školy. Neprišiel popriať študentom v novom akademickom roku všetko dobré. Prišiel s hodinou výpoveďou pre nášho dekana. Na dekanáte vyvŕtali a vymenili zámky, kvázi násilne a nezákonne na akademickej pôde prevzali moc! Písal sa rok 2012. Samozrejme to nás ako študentov nenechalo chladnými a vyhlásili sme okupačný štrajk. Naša fakulta mala zo všetkých fakúlt univerzity najlepšie výsledky a preto takýmto spôsobom chceli odstrániť dekana a zrušiť fakultu v Púchove. My sme sa nedali, dva mesiace sme strážili a „okupovali“ našu Alma mater. Vedeli sme, že nemôžeme poľaviť, že musí spravodlivosť zvíťaziť. Študenti si ma zvolili za svojho zástupcu a viedol som okupačný štrajk. Po dvojmesačnom „boji“ za pravdu a spravodlivosť sa nám podarilo zvíťaziť! Rektor univerzity musel odstúpiť, dekan sa vrátil na svoje miesto a vtedajší minister školstva povedal, že náš štrajk vojde do novodobej histórie vysokého školstva na Slovensku! Nedali sme sa a spravodlivosť skutočne zvíťazila.

V roku 2014 som kandidoval do mestského zastupiteľstva. Vďaka mojej aktívnej osobnej kampani a aj výsledkom zo štrajku mi ľudia dali svoju dôveru a stal som sa historicky najmladším poslancom mestského zastupiteľstva. Okamžite sme začali aktívne pracovať. Prišli sme na mnoho nevýhodných zmlúv či absolútne nevýhodný predaj mestského majetku. Následná kontrola NKÚ potvrdila naše vážne zistenia. Samozrejme som konal ďalej a podal podnety aj na úrad pre verejné obstarávanie. Ani nie do mesiaca od podania podnetu na UVO mi dal nejaký dobrák vo februári 2017 podpáliť moje súkromné auto. Samozrejme to bola výstraha, aby som s mojimi aktivitami ohľadom káuz bývalého primátora prestal. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie, nakoľko zistili, že auto bolo úmyselne podpálené. A vyšetruje sa dodnes… Nikdy sa nenechám zastrašiť a za spravodlivé vyšetrenie všetkých káuz bojujem dodnes. Sú to rozkrádačky mestského majetku v objeme cca 1,5 milióna €! To sú obrovské peniaze na malé 18-tisícové okresné mesto. V spravodlivé vyšetrenie týchto kauzách nám aktívne pomáha aj náš volebný líder – Jozef Rajtár. Aj vďaka nemu sa posúvame vpred a verím, že spravodlivosť aj v Púchove zvíťazí a vinníci týchto rozkrádačiek budú spravodlivo potrestaní.

Púchov bol do roku 2014 jedno z najzadlženejších miest na Slovensku a v rebríčku transparentnosti na dne. Za 4 roky sa nám podarili fantastické veci. Za všetky spomeniem: zníženie zadlženosti mesta o 50 %, skokan v transparentnosti podľa Transparency International Slovensko, preinvestovali sme 5 miliónov € do rozvoja mesta bez čo i len jedného eura z úveru, v komunikácii s občanmi a v riešení podnetov sme druhí najlepší na Slovensku podľa inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť, ktorá zastrešuje portál odkaz pre starostu. A vysvedčenie od občanov v komunálnych voľbách v roku 2018? Získal som takmer o 100 % viac hlasov ako v roku 2014 a stal som sa viceprimátorom mesta.

Dá sa to! Bojovať za spravodlivosť a pravdu, nekradnúť a makať pre občanov a našu krajinu. Aj preto kandidujem do parlamentu pod číslom 8 za Demokratickú stranu! Kočnerovci a podobní politickí mafiáni ukradli náš štát a musíme si ho vziať späť. Dokážeme to! Spolu s ďalšími bojovníkmi za spravodlivosť ako Jozef Rajtár, Ľubomír Galko či Natália Blahová. Dokážeme to SPOLU S VAMI, ak nám dáte Vašu dôveru. Volám sa Lukáš Ranik a verte, že slušnosť a spravodlivosť zvíťazí. Prosím, voľte v sobotu 29. februára číslo 10 – DEMOKRATICKÁ STRANA.